تبلیغات
در باره امام زمان-امام عصر-مهدی صاحب زمان-منجی عالم-ابا صالح در وبلاگ مولود - اوتاد عصائب ، ابدال ، نجباء ، رفقاء و اعاجم
  موضوعات

  خوراک | RSS
 خوراک وب

  ابر برچسب ها
امام زمان در سخن حضرت علی تحقیق امام زمان در احادیث امام زمان در صاحب الزمان زندگی نامه امام زمان امام زمان درقرآن نصرت امام زمان در وصف امام زمان یاری امام زمان شناختی از زندگی امام زمان كتابها حدیث ثقلین داستان كوتاه درباره امام زمان در روایات شیوه یاری امام زمان مقاله نهج البلاغه احادیث گفتار علی (ع) درباره امام زمان امام زمان در سخن امیرالمومنین نثر درباره امام زمان در كلام امیرالمومنین ظهور زندگی امام زمان ظهور مهدی داستان امام زمان درباره حضرت مهدی امام زمان در سخن پیامبر اكرم شعر درباره امام زمان حضرت مهدی موعود شناسی امام زمان انتظار امام مهدی در كتاب و سنت امام زمان در حدیث ثقلین مهدی صاحب الزمان حدیث مهدی ادبیات انتظار در سخنان پیامبر تقیه فروغ تابان ولایت داستان درباره امام زمان زندگی حضرت مهدی انتظار و مهدویت امام عصر مقاله وتحقیق صاحبالزمان
 
 تماس با مدیر در یاهو  
مکان آیدی شما


اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً


   اوتاد عصائب ، ابدال ، نجباء ، رفقاء و اعاجم
پنجشنبه 17 تیر 1389  نویسنده : ab2ullah  دسته بندی : كتابخانه مهدویت كتابها فروغ تابان ولایت نظراتنظر دهید!

مطالب مورد بحث:

اوتاد عصائب ، ابدال ، نجباء ، رفقاء و اعاجم
امدادهاى غیبى به كمك انقلابیون 

نتیجه بحث و بررسى بیشتر 
از گفتار گذشته چنین نتیجه مى گیریم كه یار و یاور، آنهم یاران جانباز و مخلص و آگاه و متعهد از شرایط اولیه ظهور حضرت مهدى ((عج )) است باید در همه نقاط جهان ، افرادى از مرد و زن آماده شوند و خود را با یاران حقیقى (عج ) تطبیق دهند، یارانى ممتاز و آگاه در همه زمینه ها، یارانى ایثارگر و رزمنده و دشمن برانداز.
و باید علاقمندان به ظهور قائم (عج ) چنین باشند و چنین یارانى در همه جا به وجود آورند تا زمینه خوبى براى نزدیك شدن ظهور گردند.
براى این كه بیشتر به سلحشورى یاران حضرت مهدى (عج ) پى ببریم ، در پایان به این روایت نیز توجه كنید:
امام باقر علیه السلام فرمود:
(( القى الرعب فى قلوب شیعتنا من عدونا، فاذا وقع امرنا و خرج مهدینا كان احدهم اجرى من اللیث وامضى من السنان و یطاعدونا و یقتله بكفیه ؛))
((امروز ترس و رعب دشمنان ما بر دل دوستان ما افكنده شده و چون امر ما واقع شود و حضرت مهدى (عج ) ما خروج كند، هر كدام از دوستان ما از شیر، دلیرتر و از نیزه برانتر شوند و دشمنان را پامال كنند و با دست و چنگ بكشند.)) (181)


به هر حال چنانكه از روایات استفاده مى شود: فتح و پیروزى همراه امام قائم (عج ) است و هر كجا كه مى رود فتح و پیروزى در آنجا به دست مى آید. سرانجام در غرب و شرق به حمایت از آن حضرت برمى خیزند. (182)(183)
و طبق روایتى سیصد و شصت مرد كامل الهى در بین حجرالاسود و مقام ابراهیم علیه السلام با امام قائم (عج ) بیعت مى كنند... و آنها وزیران اویند كه بار سنگین مسئولیتهاى كشور جهانى را اداره مى نمایند. (184)
آن حضرت در فتح روم داراى هفتاد هزار سپاه است كه تكبیر گویان آنجا را فتح مى كنند، غرش تكبیر اول یك سوم روم را، و غرش دوم یك سوم دیگر روم را و غرش سوم كه همراه یورش قهرمانان است همه مردم را تحت پرچم امام قائم (عج ) قرار مى دهد، اسلام و مسلمین سربلند و پیروز مى شوند، و كفر و كافران ذلیل و خوار گردند، و تنها دین خالص حكومت خواهد كرد. (185)
صلیبها شكسته مى شوند و خوكها نابود مى گردند، عصر او عصر پرهیزكاران است ، یارانش پاك و خالص هستند و از آلودگیها بدورند و در خط حق كه خط آن حضرت و یارانش مى باشد گام برمى دارند و به عنوان ((رجال الهى و وزیران آن حضرت )) یاد شده اند. (186)
و به فرموده امام باقر علیه السلام هفتاد هزار نفر از افراد راستین و خالص از اهل كوفه به حمایت امام زمان علیه السلام برمى خیزند. (187)


اوتاد عصائب ، ابدال ، نجباء ، رفقاء و اعاجم

جالب این كه در وصف یاران مهدى (عج ) واژه هایى مانند: ((اوتاد، عصائب ، ابدال ، نجباء، رفقا و اعاجم )) آمده كه با توجه به معانى این عناوین با ویژگى هاى یاران حضرت مهدى (عج ) نیز آشناتر مى شویم .

اوتاد  
قبلا گفتیم كه ایشان طبق روایات سى نفرند كه همواره در خدمت امام عصر(عج ) به سر مى برند، هر كدام از آنها كه از دنیا بروند، فرد شایسته دیگرى جانشین او مى گردد. (188)
با توجه به كلمه ((اوتاد)) كه جمع ((وتد)) به معنى میخ است و با توجه به آیه 7 سوره نباء قرآن كه خداوند مى فرماید:
(( والجبال اوتادا؛))
((ما كوهها را میخهاى زمین قرار دادیم .)) (كه زمین را نگهدارند و بوسیله آن ، زمین از هم نپاشد)
نتیجه مى گیریم كه این یاران از مردان بسیار خالص و دلاور هستند كه همچون كوه استوار، در خدمت آن حضرت بسر مى برند.

عصائب  
طبق بعضى از روایات ، اینها یاران حضرت مهدى (عج ) در عراق هستند كه هنگام ظهور آن حضرت خود را به مكه مى رسانند و با او بیعت مى كنند. (189)
با توجه به معنى ((عصائب )) كه جمع عصبه به معنى جوانمردان رشید و نیرومند است ، به دست مى آوریم كه یاران مهدى (عج ) باید چنین باشند.
ناگفته نماند كه در بعضى از روایات حضرت مهدى (عج ) با عنوان ((اخیار)) خوانده شده اند. (190)

ابدال  
اینها از یاران حضرت مهدى (عج ) در شام هستند و هنگام خروج و ظهور آن حضرت خود را به مكه مى رساند و با آن حضرت بیعت مى كنند. (191)
معنى ابدال چنانكه مرحوم طریحى در مجمع البحرین مى گوید: آنها جمعى از صالحان مى باشند، كه همواره در زمین هستند، وقتى یكى از آنها فوت كرد، خداوند بدل او شخص صالح دیگر را مى گذارد، اینها 40 یا 70 نفر در شام هستند و یا 30 نفر در جاى دیگر. (192)
بنابراین اینها مردان خالص و كامل و صالح روى زمین هستند. ضمنا ناگفته نماند كه شخصى از حضرت رضا علیه السلام در مورد ابدال پرسید، آن حضرت فرمود: ابدال ، اوصیاء پیامبران هستند. (193)

نجباء  
طبق روایتى كه از امام على علیه السلام و امام باقر علیه السلام نقل شده : اینها یاران مهدى (عج ) از سرزمین مصر هستند. (194)
با توجه به معنى ((نجباء)) كه جمع نجیب به معنى افراد پاك سرشت و خوش نفس و جوانمرد است ، نیز به ویژگى دیگر یاران مهدى (عج ) پى مى بریم .

رفقاء  
یاران حضرت مهدى (عج ) از كوفه هستند و خود را هنگام ظهور به مكه رسانده و با آن حضرت بیعت مى كنند و همچون پاره هاى متراكم ابر پاییزى به سوى مكه روانه مى شوند. (195)
با توجه به اینكه پنجاه نفر از سیصد و سیزده نفر اهل كوفه هستند (196) و با توجه به معنى ((رفق )) و ((رفاقت )) كه نشانگر صفا و صمیمیت و پیوند محكم آنهاست به ویژگى دیگر یاران مخلص حضرت مهدى (عج ) نیز پى مى بریم .

اعاجم  
یعنى غیر عرب ، چنانكه هم اكنون نیز ما نشانه هایش را در ایران ، افغانستان و پاكستان و... مى بینیم ، امام زمان علیه السلام یاران بسیار مقاوم و خستگى ناپذیر و مخلص در این كشورهاى عجمى دارد. همین ها مى توانند هسته مركزى ارتش نیرومند امام (عج ) را در كشورهاى عجمى تشكیل دهند و سپس به توسعه آن اقدام جدى كنند. (197)
با توجه به اینكه حكومت جهانى ارتش نیرومند و قوى و كامل مى خواهد. آن هم در اطراف امامى كه غرق در اسلحه هاى پیامبر اسلام صلى اللّه علیه و آله و سلم است و حتى اسب و شتر و دلدل و براق و پرچم پیامبر خدا صلى اللّه علیه و آله و سلم همراه اوست و مصحف مخصوص امیرمؤ منان على علیه السلام را در دست دارد. (198)
این نیز قابل توجه است كه امیرمؤ منان على علیه السلام فرمود: اصحاب مهدى (عج ) جوانند و پیر در آنها یافت نمى شود، جز مثل سرمه در چشم و نمك در غذا، كه كمترین چیز در غذا، نمك است . (199)


امدادهاى غیبى به كمك انقلابیون 

از آنجا كه مردان خدا به یارى حضرت قائم (عج ) مى شتابند و شب و روز براى برقرارى حكومت جهانى تحت رهبرى آن حضرت تلاش مى كنند، خداوند نیز با امدادهاى غیبى خود بهترین حمایت را از آنجا خواهد كرد، چنانكه در قرآن كریم مى فرماید:
((اگر شما خدا را یارى كنید، خدا نیز شما را یارى مى كند، و قدمهاى شما را ثابت و استوار مى دارد.)) (200)
اینك به این روایت كه فشرده روایات بسیارى است توجه كنید:
((هنگام ظهور امام قائم (عج ) فرشته اى بالاى سر آن حضرت فریاد مى زند این مهدى (عج ) خلیفه خدا است ، پس از او پیروى كنید، مردم به سوى او سراسیمه مى شوند، و او حكومت شرق و غرب را به دست مى گیرد، خداوند او را به سه هزار فرشته كمك مى نماید، اصحاب كهف از یاران او هستند، جبرئیل در پیشاپیش سپاهش ، و میكائیل در كنار سپاهش مى باشد، و حضرت مهدى (عج ) صندوق سكینه را از غار انطاكیه بیرون آورد، و اسفار تورات را از كوهى در شام خارج كرده و با آن یهود، احتجاج و استدلال مى كند و بسیارى از یهودیان مسلمان مى شوند.)) (201)
به این ترتیب مى بینیم : بزرگترین امدادهاى غیبى به كمك حضرت مهدى (عج ) و یارانش مى شتابند و همه سختیها و ناگواریها براى او و یارانش آسان مى شوند.
چنانكه امام صادق علیه السلام در ضمن روایتى فرمود:
(( یذل له كل صعب ؛))
((همه مشكلات در برابر امام قائم (عج ) تسلیم و رام مى گردد.)) (202)
و این موضوع باید مسلمین را قوى دل و محكم كند آنها نهراسند و بدانند كمك خدا پشت سر آنهاست .


+ منبع مطالبmolod.mihanblog.com
برچسب ها: اوتاد عصائب ، ابدال ، نجباء ، رفقاء و اعاجم ، مقاله ، تحقیق ، امام زمان ، امام عصر ، مهدی ، صاحب الزمان ، مردان خدا ، یاران مهدی ،

::::


  آرشیو


  جستجو در سایت  آمار
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :

  لینک سرا
· بزرگترین پرتال اطلاعات
· لینك باكس اتوماتیك

:: کلیه حقوق ومطالب مادی و معنوی این پایگاه متعلق به این تیم اینترنتی می باشد . و كپی برداری تنها با ذكر منبع مجاز می باشد.برگرفته شده از نرم افزار منجی ::

Theme Dseigned By : molod.mihanblog.com