تبلیغات
در باره امام زمان-امام عصر-مهدی صاحب زمان-منجی عالم-ابا صالح در وبلاگ مولود - مراتب تقواى
  موضوعات

  خوراک | RSS
 خوراک وب

  ابر برچسب ها
تقیه صاحبالزمان موعود شناسی شناختی از زندگی امام زمان امام مهدی در كتاب و سنت انتظار مقاله وتحقیق در روایات امام زمان درقرآن داستان كوتاه در وصف امام زمان امام زمان در سخن پیامبر اكرم ظهور مهدی امام زمان نصرت امام زمان در سخنان پیامبر حضرت مهدی امام زمان در درباره حضرت مهدی نهج البلاغه فروغ تابان ولایت مهدی صاحب الزمان تحقیق داستان درباره امام زمان امام زمان در حدیث ثقلین مهدی داستان امام زمان مقاله شیوه یاری امام زمان زندگی نامه امام زمان امام زمان در سخن امیرالمومنین انتظار و مهدویت امام زمان در احادیث حدیث امام زمان در سخن حضرت علی در كلام امیرالمومنین ظهور درباره امام زمان گفتار علی (ع) درباره امام زمان زندگی امام زمان كتابها شعر درباره امام زمان یاری امام زمان حدیث ثقلین زندگی حضرت مهدی ادبیات انتظار صاحب الزمان امام عصر احادیث نثر درباره امام زمان
 
 تماس با مدیر در یاهو  
مکان آیدی شما


اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً


    مراتب تقواى
سه شنبه 5 مرداد 1389  نویسنده : ab2ullah  دسته بندی : كتابخانه مهدویت كتابها شیوه های یاری امام زمان(عج) نظراتنظر دهید!

مراتب تقواى مراتب تقواى ظاهرى
مراتب تقواى ظاهرى بر حسب آنچه از اخبار استفاده مى شود ; چند چیز است :
اوّل : ترك گناهان كبیره ، و انجام فرائض و واجبات است ، بر وجهى كه تفصیل آنها در كتب مبسوطه و بخصوص در كتب فقهیه مذكور است .
دوّم : ترك گناهان صغیره .
سوّم : ترك مكروهات .
چهارم : ترك مطلق مباحات ، خصوص آنچه كه عنوان لهو و لعب داشته باشد .

مراتب تقواى مراتب تقواى ظاهرى
مراتب تقواى ظاهرى بر حسب آنچه از اخبار استفاده مى شود ; چند چیز است :
اوّل : ترك گناهان كبیره ، و انجام فرائض و واجبات است ، بر وجهى كه تفصیل آنها در كتب مبسوطه و بخصوص در كتب فقهیه مذكور است .
دوّم : ترك گناهان صغیره .
سوّم : ترك مكروهات .
چهارم : ترك مطلق مباحات ، خصوص آنچه كه عنوان لهو و لعب داشته باشد .

مراتب تقواى باطنى
مراتب تقواى باطنى نیز چند چیز است :
اوّل : تطهیر قلب از كفر و شرك و نفاق به هر درجه ایكه باشد ، و از جمله مراتب و درجات آن ; اقسام شرك خفى است ، و نیز تطهیر نمودن آن را از حبّ دشمنان خداوند متعال ، و حبّ اعداء اولیاء الهى كه بدترین آنها اعداء اهلبیت اطهارند ، كه با حبّ آنها قلب رجس و خبث مى شود ، و هرگز حبّ خداوند و اولیاء او در قلب استقرار پیدا نمى كند .
چنانچه در اخبار بسیار بخصوص درتفسیر این آیه شریفه ( ما جَعَلَ الله لِرَجُل مِنْ قَلْبَیْنِ فی جَوْفِهِ)( [33] ) از حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام) تصریح شده است به آنكه :
 هركس در قلب او محبّت اعداء ما باشد ، پس دوستى او با ما حقیقت ندارد ، و در زمره اعداء ما مى باشد .( [34] )
دوّم : تطهیر قلب از جمله رزائل نفسانى و صفات شیطانى است ، كه اعظم و سرمنشاء جمیع آنها ; حبّ دنیا است كه : ( قَدْ اَفْلَحَ مَنْ زَكّیها وَ قَدْ خابَ مَنْ دَسّیها)( [35] ) و عنوان جهاد اكبر ، كه این فرمایش كریمه : ( وَ الَّذینَ جاهَدُوا فینا لَنَهْدِیَنَّهُمْ سُبُلَنا)( [36] ) اشاره به این مرتبه دارد .
و لكن باید دانست آنكه هریك از منهیّات ظاهرى ــ به همه درجات آن ــ و رزائل باطنى ــ به همه مراتبش ــ كه پرهیز از آنها لازم است ، و در تحصیل تقوى نسبت به یكدیگر مدخلیّت تامّه دارند ، بر این وجه كه آن رزائل و صفات ذمیمه باطنیّه كه اصل آنها از لوازم قهریّه نفس امّاره است كه بوسیله وساوس شیطانیّه در كمون قلب انسان سبب هیجان انسان مى شوند ، كه در ظاهر به هر وجهى مرتكب آن نواهى ظاهرى شود ، مثل انجام گناهان كبیره یا كوچك شمردن فرائض یا انجام گناهان صغیره یا مكروهات یا مطلق لغویات و لهویات  .
و اصرار و زیاده روى در منهیّات ظاهرى ; سبب تكمیل و تشدید رذائل باطنى و قلبى شده ; و باعث رسوخ نمودن و استحكام آنها میشود ، مانند رسوخ و استحكام ریشه درخت در اعماق در زمین .
پس هر بنده مؤمن كه در مقام تحصیل مرتبه یقین باشد ; واقعاً لازم و مهمّ است كه سعى داشته باشد:
اوّلا : در محافظت نفس خود با اجتناب و احتراز از آنچه ممكن است براى او از آن منهیّات ظاهرى ، ــ به هر درجه از درجات آنها ــ چون فعل و ترك آنها در اختیار او مى باشد ، و سعى نماید كه آثار آن زمائم نفسانیه ; از او ظاهر نشود .
ثانیاً : متوسّل و متمسّك شود به آن وسائلى كه وسیله قلع و قمع آن ذمایم از نفس است ، كه بزرگترین و اصلى ترین آن وسائل موالات و مودّت حقیقى با اهلبیت اطهار (علیهم السلام)است ، كه موالات با آنها را ــ به هر نوع كه میسّر شود چه ظاهرى و چه باطنى ــ به درگاه الهى شفیع نماید و نزد او تضرّع و ابتهال نماید ، و مسئلت نماید كه او را به مراحم و الطاف ظاهرى و غیبى خود در از بین بردن آن رزائل یارى فرماید .
و در هنگام این تضرّع و مسئلت  ; بهتر آن است كه به ادعیه خاصّ كه در این مورد از ائمّه اطهار (علیهم السلام)وارد شده است ; متوسّل شود ، خصوصاً ادعیه مباركه صحیفه سجادیّه(علیه السلام)
و همچنین باید در حال توسّل و تضرّع و دعا  ; بعضى از اعمال خاصّه ایكه در تزكیّه نفس تأثیر و مدخلیّت تامّه و كامله دارند ــ بر حسب آنچه در اخبار وارد و تأثیر آن در نزد اهل اعتبار و اختبار ثابت شد ــ انجام دهد ، مانند روزه گرفتن ، خصوصاً هرگاه مقرون شود با گرسنگى ; بوجهى كه از جهت افراط در آن ـ یعنى در جوع ـ مذموم نباشد ، كه این عمل شریف به این نحو از كاملترین وسیله است ، و در تهذیب نفس و قلع رذائل و زمائم از آن تأثیر قهرى دارد ، و یا مانند بعضى از اذكار مخصوصه كه كیفیّت و آداب آنها در كتب مبسوطه مذكور است .
و با این بیان واضح گردید ; كه توبه اوّلین مرتبه و اوّلین درجه تقوى در همه اقسام آن است چه از اقسام ظاهرى و چه از اقسام باطنى .
پس هر بنده مؤمن به هر وجه كه سعى و اهتمام در تحصیل تقواى ظاهرى و تقواى باطنى نمود ، پس به هر مرتبه اى از آن را كه دارا شود ; بر حسب اثرِ آن ; همه اعمال و مطلق دعاهاى او ، و خصوصا این دعاءِ او ــ یعنى طلب فرج حضرت صاحب الامر صلوات الله علیه ــ كامل مى شود ، و بر آن فضائل جلیله شریفه اش مترتّب مى شود .
و در این مقام نكته شریفه ایست كه تذكّر آن و التفات به آن لازم و مهمّ است ، و آن این است كه : هر گاه بنده اى واقعاً در مقام تحصیل تقوا باشد ، و لو به درجه كمال نرسیده باشد ; بلكه در همان مرتبه اولى كه توبه است واقع شود ; و با این حال سعى در دعا براى فرج آنحضرت (علیه السلام)نماید ، پس این دعا براى او بزرگترین وسیله ایست كه بوسیله آن ; تقواى حقیقى براى دعا كننده حاصل مى شود ، و مجاهده در تحصیل آن سهل و آسان مى شود ، و بوسیله آن ; خداوند متعال او را به وجه كمال یارى مى فرماید ، و بر حقیقت آن فائز مى شود .

+ منبع مطالبmolod.mihanblog.com
برچسب ها: مراتب تقوی ، تقوی وامام زمان ، حضرت مهدی ، كتابها ، مهدی ، امام عصر ، یاری امام زمان ،

::::


  آرشیو


  جستجو در سایت  آمار
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :

  لینک سرا
· بزرگترین پرتال اطلاعات
· لینك باكس اتوماتیك

:: کلیه حقوق ومطالب مادی و معنوی این پایگاه متعلق به این تیم اینترنتی می باشد . و كپی برداری تنها با ذكر منبع مجاز می باشد.برگرفته شده از نرم افزار منجی ::

Theme Dseigned By : molod.mihanblog.com