تبلیغات
در باره امام زمان-امام عصر-مهدی صاحب زمان-منجی عالم-ابا صالح در وبلاگ مولود - چهل حدیث در باورداشت مهدویت
  موضوعات

  خوراک | RSS
 خوراک وب

  ابر برچسب ها
درباره حضرت مهدی احادیث ظهور مهدی زندگی امام زمان حدیث ثقلین موعود شناسی امام زمان در سخن حضرت علی شناختی از زندگی امام زمان تقیه امام زمان در احادیث صاحب الزمان شیوه یاری امام زمان داستان درباره امام زمان مقاله مقاله وتحقیق كتابها مهدی صاحب الزمان امام مهدی در كتاب و سنت امام زمان در سخن امیرالمومنین نهج البلاغه گفتار علی (ع) درباره امام زمان شعر درباره امام زمان امام زمان در در سخنان پیامبر در كلام امیرالمومنین امام زمان در حدیث ثقلین حدیث زندگی نامه امام زمان زندگی حضرت مهدی امام زمان در سخن پیامبر اكرم ظهور درباره امام زمان فروغ تابان ولایت امام عصر یاری امام زمان نثر درباره امام زمان در وصف امام زمان در روایات تحقیق داستان امام زمان نصرت امام زمان امام زمان درقرآن امام زمان صاحبالزمان ادبیات انتظار انتظار مهدی انتظار و مهدویت داستان كوتاه حضرت مهدی
 
 تماس با مدیر در یاهو  
مکان آیدی شما


اللّهُمَّ كُنْ لِوَلِیِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی كُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَك َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً


   چهل حدیث در باورداشت مهدویت
چهارشنبه 5 خرداد 1389  نویسنده : ab2ullah  دسته بندی : منجی در كتاب و سنت در روایات سایر معصومین (ع) نظراتنظر دهید!

1 - قال رسول الله (صلى الله علیه و آله):

المهدى منا اهل البیت، یصلحه الله فى لیلة‏.

رسول خدا (صلى الله علیه و آله) فرمودند:

مهدى از ما اهل بیت است‏خداوند امر او را در یك شب اصلاح خواهد فرمود.

نرم افزار چندرسانه ای پلاک8

2 - قال رسول الله (صلى الله علیه و آله) یقول:

المهدى من عترتى، من ولد فاطمة‏

رسول الله (صلى الله علیه و آله) فرمودند:

مهدى (علیه السلام) از سلاله من است، از فرزندان فاطمه (سلام الله علیها)

3 - قال رسول الله (ص):

نحن سبعة ولد عبد المطلب سادة اهل الجنة: انا، و حمزة و على و جعفر و الحسن و الحسین و المهدى‏

رسول خدا (ص) فرمودند:

ما هفت نفر از فرزندان عبدالمطلب سروران اهل بهشت هستیم: من و حمزه و على و جعفر و حسن و حسین و مهدى‏.

4 قال رسول الله (ص):

لو لم بیق من الدنیا الا یوم لطول الله ذلك الیوم حتى یلى المهدى‏

رسول خدا (ص) فرمودند:

اگر از عمر دنیا جز یك روز باقى نماند خداوند آن روز را آن قدر طولانى مى‏كند كه مهدى (علیه السلام) در پى آید.

5 - قال رسول الله (ص):

امنا المهدى ام من غیرنا یا رسول الله؟ قال:بل منا بنا یختم الله كما بنا فتح و بنا یستنقذون من الشرك و بنا یؤلف الله بین قلوبهم بعد عداوة الشرك‏.

رسول خدا (ص) فرمودند:

بلكه از ماست‏خداوند همچنانكه به ما آغاز فرمود به ما هم ختم خواهد كرد به وسیله ماست كه مردم از شرك نجات مى‏یابند به وسیله ماست كه خداوند بین دلهاى مردم الفت و پیوند ایجاد مى‏كند بعد از آنكه دشمنى حاصله از شرك بینشان جدایى افتاده باشد.

6 - قال على (علیه السلام)

قلت: یا رسول الله امنا آل محمد المهدى، ام من غیرنا؟ فقال: لا بل منا یختم الله به الدین كما فتح بنا ینقذون من الفتنة كما انقذوا من الشرك و بنا یؤلف الله بین قلوبهم و بنا یصبحون بعد عداوة الفتنة اخوانا فى دینهم‏.

حضرت على بن ابى طالب (علیه السلام) فرمودند:

گفتم: اى رسول خدا آیا مهدى (علیه السلام) از بین ما آل محمد (صلى الله علیه و آله) است‏یا از بین غیر ما؟ فرمود:  نه، بلكه از بین ماست‏خداوند دین را همچنانكه گشود به وجود او ختم خواهد كرد مردم به وسیله ما از فتنه نجات مى‏یابند چنانكه از شرك نجات یافتند و به وسیله ماست كه خداوند بین دل‏هاى مردم الفت و پیوند ایجاد مى‏كند و به وسیله ماست كه مردم بعد از دشمنى برخاسته از فتنه بایكدیگر برادر شدند.

7 - قال رسول الله (ص):

لتملان الارض ظلما و عدوانا ثم لیخرجن رجل من اهل بیتى حتى یملاها قسطا و عدلا كما ملئت عدوانا و ظلما.

رسول خدا (ص) فرمودند:

زمین پر از ستم و دشمنى مى‏شود وبه درستى مردى از اهل بیت من قیام خواهد كرد تا زمین را از عدل و داد پر كند چنانكه پر از دشمنى و ستم شده باشد.

8 - قال رسول الله (ص):

یخرج رجل من اهل بیتى، یواطى اسمه اسمى و خلقه خلقى، یملاها قسطا و عدلا كما ملئت ظلما و جورا

رسول خدا (ص) فرمودند:

مردى از اهل بیت من قیام خواهد كرد اسمش همانند اسم من و اخلاقش همانند اخلاق من است او زمین را پر از عدل و داد كند چنانكه پر از ظلم و جور شده باشد.

9 - قال رسول الله (ص):

و یح هذه الامة من ملوك جبابرة، یقتلون و یخیفون المطیعین الا من اظهر طاعتهم; فالمؤمن التقى لیصانعهم بلسانه و یفر منهم بقلبه و جنانه فاذا اراد الله تعالى ان یعید الاسلام عزیزا قصم كل جبار عنید و هو القادر على ما یشاء ان یصلح امة بعد فسادها. یا حذیفة! لو لم یبق من الدنیا الا یوم لطول الله ذلك الیوم حتى یملك من اهل بیتى رجل تجرى الملاحم على یدیه و یظهر الاسلام لا یخلف وعده و هو سریع الحساب‏

رسول خدا (ص) فرمودند:

واى بر این امت از پادشاهان ستمگر مردم را مى‏كشند و اطاعت كنندگان پروردگار را مى‏ترسانند مگر كسى را كه فرمانبرى و اطاعت از آنان را اظهار كند پس انسان با ایمان و پرهیزگار باید با زبانش با آنان بسازد اما در قلب و با جوارحش از آنان بگریزد پس اگر خداى بزرگ بخواهد اسلام را عزیز گرداند هر ستمگر عناد پیشه‏اى را در هم خواهد شكست و او بر آنچه بخواهد تواناست و مى‏تواند امت را بعد از تباهى اصلاح فرماید - و حالشان را نیكو گرداند - اى حذیفه: اگر از عمر دنیا جز یك روز باقى نمانده باشد خداوند همان یك روز را آنچنان طولانى خواهد كرد كه مردى از اهلبیت من به حكومت رسد به دست او پیشامدهایى عجیب به وقوع مى‏پیونند و خداوند - به دست او - اسلام را پیروز مى‏كند و در وعده‏هایش خلاف نمى‏كند و او محاسبه‏گرى سریع است‏.

10 - قال رسول الله (ص):

لو لم یبق من الدنیا الا لیلة، لیملك فیها رجل من اهل بیتى‏

رسول خدا (ص) فرمودند:

اگر از عمر دنیا جز یك شب باقى نمانده باشد خداوند در همان یك شب مردى از اهل بیت مرا به حكومت‏خواهد رسانید.

11 - قال رسول الله (ص):

المهدى رجل من ولدى، لونه لون عربى، و جسمه اسرئیلى على حده الا یمن خال كانه كوكب درى، یملا الارض عدلا كما ملئت جورا و ظلما یرضى فى خلافته اهل الارض و اهل السماء و الطیر فى الجو.

رسول خدا (ص) فرمودند:

مهدى (علیه السلام) مردى از فرزندان من است زنگ رخساره‏اش رنگ عربها و اندامش اندام اسرائیلى‏هاست #(1) برگونه راستش خالى هست كه مانند ستاره‏اى درخشان است زمین را از عدالت پر مى‏سازد چنانكه از ستم و حق كشى پر شده باشد در زمان خلافت و رهبرى او زمینیان و آسمانیان و پرندگان فضا راضى و خشنود خواهند بود.

12 - ان النبى (صلى الله علیه و آله)قال لفاطمة سلام الله علیها:

یا بنیة: المهدى من ولدك‏

همانا پیامبر (ص) به حضرت فاطمه (س) فرمودند:

اى دخترك من! مهدى، از فرزندان توست‏.

13 - قال رسول الله (ص):

ابشرى یا فاطمة! المهدى منك‏

رسول خدا (ص) فرمودند:

اى فاطمه: تو را بشارت باد، كه مهدى (علیه السلام) از نسل تواست.

14 - ان النبى (صلى الله علیه و آله)قال لفاطمة سلام الله علیها:

والذى بعثنى بالحق، منهما - یعنى الحسن و الحسین - مهدىّ هذه الامة. اذا صارت الدنیا هرجا و مرجا و تظاهرت الفتن و تقطعت السبل و اغار بعضهم على بعض فلا كبیر یرحم صغیرا و لا صغیر یوقر كبیرا یبعث الله عند ذلك منهما من یفتح حصون الضلالة و قلوبا غفلا; یقوم بالدین فى آخر الزمان، كما قمت‏به فى اول الزمان، و یملا الدنیا عدلا كما ملئت جورا

همانا پیامبر (ص) به حضرت فاطمه (س) فرمودند:

سوگند به آنكه مرا به حقیقت مبعوث گردانید كه مهدى این امت از نسل این دو نفر است‏ - اشاره به حسن (علیه السلام) و حسین (علیه السلام) زمانى كه دنیا آشفته گردد و فتنه‏ها ظاهر شوند و راه‏ها كوتاه گردند و برخى مردم بر برخى دیگر هجوم آورند نه بزرگسالان به خردسالان رحم كنند و نه خردسالان به بزرگسالان احترام نهند در آن زمان خداوند از نسل این دو كسى را بر مى‏انگیزد كه حصارهاى گمراهى را مى‏گشاید و دل‏هاى غفلت زده را بیدار مى‏كند و در آخر الزمان دین را به پا مى‏دارد چنانكه من در ابتدا آن را به پا داشتم و دنیا را از عدالت پر مى‏سازد چنانكه از ستم پر شده باشد.

15 - قال رسول الله (ص):

المهدى رجل من عترتى یقاتل على سنتى كما قاتلت انا على الوحى‏.

رسول خدا (ص) فرمودند:

مهدى، مردى از خاندان من است. او بر طبق سنت من - با مخالفین - مى‏جنگد، چنانكه من بر طبق وحى الهى مى‏جنگم‏.

16 - قال على (علیه السلام)

المهدى رجل منا، من ولد فاطمة‏.

مهدى (علیه السلام) مردى از نسل - ما از فرزندان فاطمه (علیه السلام) است‏.

17 - قال رسول الله (ص):

یجى‏ء فتنه غبراء مظلمة تتبع الفتن بعضها بعضا حتى یخرج رجل من اهل بیتى یقال له المهدى فان ادركته فاتبعه و كن من المهتدین‏.

رسول خدا (ص) فرمودند:

فتنه‏اى سخت، تیره و تاریك فرا مى‏رسد فتنه‏ها پشت‏سر هم - بر مردم - وارد مى‏شوند تا اینكه مردى از اهل بیت من قیام كند كه مهدى‏ خوانده مى‏شود. اگر او را دریافتى پیروش باش، تا از دایت‏یافتگان باشى.

18 - محمد بن على (علیه السلام) قال:

انا نرجو ما یرجو الناس، و انا نرجو لو لم یبق من الدنیا الا یوم لطول الله ذلك الیوم حتى یكون ما ترجوه هذه الامة; و قبل ذلك فتن شر فتنة یمسى الرجل مؤمنا و یصبح كافرا; و یصبح مؤمنا و یمسى كافرا فمن ادرك ذلك منكم فلیتق الله و لیكن من احلاس بیته.

امام محمد بن على (علیه السلام) فرمودند:همانا ما به همان چیزى كه مردم امید دارند امید بسته‏ایم. و امیدواریم كه اگر از عمر دنیا جز یك روز باقى نمانده باشد خداوند همان یك روز را آنچنان طولانى كند كه آنچه را این امت‏به آن امید بسته‏اند، تحقق پذیرد و قبل از بدترین فتنه‏ها پدید مى‏آید، چنانكه شخصى از برخى مردم در شب مومن است و صبح كه مى‏شود كافر شده‏است‏یا در صبح مومن است و شب كه مى‏رسد كافر گردیده است پس اگر كسى از شما به چنین فتنه‏اى گرفتار شد باید تقواى الهى پیشه كند و باید كناره گزینى و خانه نشینى اختیار كند.

19 - قال عمار یاسر:

اذا قلت النفس الزكیه، و اخوه تقتل بمكه ضیعة، نادى مناد من السماء: ان امیركم فلان، وذلك المهدى، الذى یملا الارض حقا و عدلا.

عمار یاسر فرمودند:

زمانى كه نفس زكیه كشته شود و برادرش در مكه به نبردى شدید پردازد ندا دهنده‏اى از آسمان ندا دهد كه امیر و فرمانرواى شما فلانى است و او همان مهدى است كسى كه زمین را از حقیقت و عدالت آكنده سازد.

20 - قال رسول الله (ص):

ستكون فتنه لا یهدا منها جانب الا جاش منها جانب حتى ینادى مناد من السماء: ان امیركم فلان.

رسول خدا (ص) فرمودند:

فتنه‏اى خواهد بود هنوز طرفى از این فتنه آرام نگرفته كه طرف دیگرى بر مى‏شورد - قسمتى از آن آرامش نیابد مگر آنكه قسمتى دیگر از آن بر مى‏آشوبد - تا آنكه ندا دهنده‏اى از آسمان ندا در مى‏دهد همانا امیر و فرمانرواى شما فلانى است.

21 - قال رسول الله (ص):

یخرج المهدى و على راسه ملك ینادى: ان هذا مهدى فاتبعوه‏.

رسول خدا (ص) فرمودند:

مهدى قیام مى‏كند در حالى كه بالاى سر او فرشته‏اى ندا مى‏دهد این مهدى است از او پیروى كنید.

22 - قال على (علیه السلام)

اذ نادى مناد من السماء: ان الحق فى آل محمد فعند ذلك یظهر المهدى على افواه الناس، و یشربون حبه و لا یكون لهم ذكر غیره‏.

حضرت على (علیه السلام) فرمودند:

زمانى كه ندا دهنده‏اى از آسمان ندا مى‏دهد كه حق در خاندان محمد (صلى الله علیه و آله) است در آن هنگام نام مهدى بر زبانهاى مردم آشكار مى‏گردد و محبت او را به دل مى‏گیرند و از غیر او یاد نمى‏كنند.

23 - قال رسول الله (ص):

فى المحرم ینادى مناد من السماء: الا ان صفوة الله من [خلقه فلان]، فاسمعوا له اطیعوه فى سنة الصوت المعمعة‏.

رسول خدا (ص) فرمودند:

در ماه محرم، ندا كننده‏اى از آسمان ندا مى‏دهد: آگاه باشید كه برگزیده خدا - از میان خلایق - فلانى است، پس فرمانش را گوش كنید و از او اطاعت كنید در سالى كه جنگ‏ها و فتنه‏ها فراوان است و سال صداى آسمانى است‏.

24 - قال على (علیه السلام)

تختلف ثلاث رایات: رایة بالمغرب و رایة بالجزیرة و رایة بالشام تدوم الفتنة بینهم سنة‏ -ثم ذكر خروج السفیانى و ما یفعله من الظلم والجور ثم ذكر خروج المهدى و مبایعة الناس له بین الركن و المقام، و قال: یسیر بالجیوش حتى یسیر بوادى القرى فى هدوء و رفق و یلحقه هناك ابن عمه الحسنى فى اثنى عشر الف فارس، فیقول له: یا ابن عم انا احق بهذا الجیش منك انا ابن الحسن و انا المهدى. فیقول له المهدى بل ان المهدى فیقول له الحسنى: هل لك من آیة فابایعك؟ فیومى المهدى الى الطیر فیسقط على یدیه و یغرس قضیبا فى بقعة من الارض فیخضر و یورق. فیقول له الحسنى: یا ابن عمى هى لك‏.

حضرت امیرالمؤمنین على علیه السلام فرمودند:

سه پرچم به مخالفت‏با یكدیگر برافراشته شود پرچمى در مغرب‏ و پرچمى در عربستان‏ و پرچمى در شام‏ فتنه و جنگ بین آنها یك سال طول مى‏كشد سپس از قیام سفیانى و ظلم و ستمى كه بر مردم روا مى‏دارد یاد كرد و پس از آن از ظهور و قیام حضرت مهدى (علیه السلام) و بیعت كردن مردم با او در بین ركن و مقام یاد نمود- و فرمود لشكریان خویش را حركت مى‏دهد تا در كمال آرامش به وادى القرى‏ مى‏رسند در آنجا پسر عمویش #(2) سید حسنى‏ همراه با دوازده هزار سوار به او مى‏رسد و مى‏گوید اى پسر عمو من به فرماندهى این لشكر سزاوارتر از تو هستم زیرا من فرزند امام حسن هستم و مهدى من هستم حضرت مهدى به او مى‏فرماید بلكه من مهدى‏ هستم. حسنى مى‏گوید آیا تو را نشانه و معجزه‏اى هست تا با تو بیعت كنم؟ پس حضرت مهدى (علیه السلام) به پرنده‏اى اشاره مى‏نماید و پرنده در دستهایش قرار مى‏گیرد و نى خشكى را مى‏گیرد و در زمین مى‏كارد، بلافاصله - سبز مى‏شود و برگ مى‏دهد آن زمان سید حسنى‏ به او عرض مى‏كند این پسر عموى من این مقام سزاوار توست.

25 - قال رسول الله (ص):

یكون عند انقطاع من الزمان و ظهور من الفتن رجل یقال له المهدى یكون عطاؤه حثیا.

رسول خدا (ص) فرمودند:

هنگامى‏كه آخر الزمان شود - و یاس و نامیدى رخ نماید - و فتنه‏ها ظاهر شود، مردى خواهد بود كه مهدى نامیده مى‏شود و بخشش و عطایایش ریزان و سرشار است.

26 - قال رسول الله (ص):

یكون عند انقطاع من الزمان لیبعثن الله من عترتى رجلا افرق الثنایا، اجلى الجبهة، یملا الارض عدلا یفیض المال فیضا.

رسول خدا (ص) فرمودند:

هنگامى كه آخر الزمان شود - یاس و نا امیدى و قحطى رخ نماید - به تحقیق خداوند مردى از خاندان مرا بر خواهد انگیخت دندان‏هاى پیشین فاصله دار و جبینش گشاده است. زمین را از عدالت پر مى‏سازد و مال فراوان مى‏بخشد.

27 - قال رسول الله (ص):

یكون فى آخر الزمان خلیفة یقسم المال و لا یعده‏.

رسول خدا (ص) فرمودند:

در آخر الزمان خلیفه‏اى خواهد بود كه مال را بدون اینكه بشمارد تقسیم مى‏كند.

28 - قال رسول الله (ص):

و جبرئیل على مقدمته و میكائیل على ساقته، یفرح به اهل السماء و الارض و الطیر والوحش و الحیتان فى البحر.

رسول خدا (ص) فرمودند:

جبرئیل در راس پیشاهنگان لشگر و میكائیل در راس دنباله داران لشگر او قرار دارند آسمانیان و زمینیان و پرندگان و حیوانات وحشى و ماهیان دریا همگى به ظهور او شاد مى‏شوند.

29 - قال رسول الله (ص):

بشراكم بالمهدى، رجل من قریش من امتى على اختلاف من الناس و زلازل، فیملا الارض قسطاو عدلا كما ملئت جورا و ظلما و یرضى عن ساكن السماء و ساكن الارض و یقسم المال صحاحا بالسویه بین الناس و یملا قلوب امه محمد غنى و یسعهم عدله حتى انه یامر منادیا فینادى من له حاجة؟ فما یاتیه احد الا رجل واحد، یاتیه یساله فیقول: ائت السادن، یعطیك. فیاتیه فیقول: انا رسول المهدى الیك لتعطینى مالا فیقول احث فیحثى فلا یسطیع ان یحمله فیلقى حتى یكون قدر ما یستطیع ان یحمله فیخرج به و یندم فیقول انا كنت اجشع امه محمد نفسا كلهم دعى الى هذا المال فتركه غیرى فیرده علیه فیقول انا لا نقبل شیئا اعطیناه فیلبث فى ذلك ستا او سبعا او تسع سنین و لا خیر فى الحیاة بعده.

رسول خدا (ص) فرمودند:

شما را به مهدى بشارت باد مردى از قریش، از بین امت من، در زمانى كه مردم با هم به مخالفت و ستیز بر مى‏خیزند و زلزله‏ها روى مى‏دهد; او زمین را از عدالت و برابرى پر مى‏سازد چنانكه از ظلم و جور پر شده باشد آسمانیان ساكنان زمین از او راضى و خشنود مى‏شوند او مال را به درستى و برابرى بین مردم تقسیم مى‏كند و دل‏هاى امت محمد (صلى الله علیه و آله) را از بى نیازى مى‏آكند و عدالت او همگان را شامل مى‏شود تا آنجا كه فرمان مى‏دهد ندا دهنده‏اى ندا در دهد كیست كه نیازى داشته باشد؟ پس هیچكس جز یك مرد به نزد او نمى‏آید مرد نزد او مى‏آید و درخواست مى‏كند مى‏فرماید به نزد نگهبان پرده دار برو به تو [نیازت را] مى‏دهد به نزد او مى‏رود و مى‏گوید من فرستاده مهدى هستم نزدت آمده‏ام كه مالى به من عطا كنى پس مى‏گوید: بریز آنقدر ازمال به دامنش مى‏ریزد كه نمى‏تواند آن را حمل كندپس مال را بیرون مى‏برد در حالیكه پشیمان است و مى‏گوید من طمعكارترین و حریص‏ترین فرد از امت محمد (صلى الله علیه و آله) بودم همه آنان به این مال فرا خوانده شدند اما جز من كسى آن را قبول نكرد پس باز مى‏گردد و پول‏ها را به نگهبان پس مى‏دهد او مى‏گوید ما چیزى را كه به كسى بخشیدیم باز پس نمى‏گیریم پس آن حضرت در چنان حكومتى شش یا هفت‏یا نه سال درنگ مى‏كند و بعد از او خیرى در زندگانى نیست.

30 - قال رسول الله (ص):

المهدى منا، اجلى الجبهة، اقنى الانف‏.

رسول خدا (ص) فرمودند:

مهدى از نسل ماست گشاده پیشانى است و وسط بینى او قدرى بر آمده است‏.

31 - قال رسول الله (ص):

ستكون بعدى فتن; منها فتنة الاحلاس یكون فیها حرب و هرب ثم بعدها فتنة اشد منها ثم تكون فتنة. كلما قیل انقطعت تمادت حتى لا یبقى بیت الا دخلته و لا مسلم الا ملته حتى یخرج رجل من عترتى.

31 - قال رسول الله (ص):

رسول خدا (ص) فرمودند:

پس از من فتنه‏هایى رخ خواهد داد. یكى از آن فتنه‏ها فتنه تنگدستى و بیچارگى و خانه نشینى خواهد بود در آن فتنه، جنگ و گریزها به وقوع مى‏پیوندند و بعد از آن فتنه‏اى سخت‏تر و پس از آن فتنه‏اى دیگر خواهد بود هرچه گفته مى‏شود دیگرفتنه به پایان رسید گسترش بیشتر مى‏یابد تا جائى كه هیچ خانه‏اى نمى‏ماند مگر آنكه فتنه‏اى آن را در مى‏گیرد و هیچ مسلمانى نیست مگر آن كه فتنه‏ها او را دلزده و دلتنگ ساخته باشد تا این كه مردى از خاندان من قیام كند.

32 - قال على (علیه السلام)

لا یخرج المهدى حتى یقتل ثلث، و یموت ثلث، و یبقى ثلث‏.

حضرت على (علیه السلام) فرمود:

مهدى قیام نخواهد كرد تا زمانى كه یك سوم مردم كشته شوند یك سوم دیگر بمیرند و - تنها - یك سوم آنها باقى بمانند.

33 - اخرج ابن ابى شیبة عن مجاهد، قال: حدثنى فلان - رجل من اصحاب النبى (صلى الله علیه و آله) :

ان المهدى لا یخرج حتى تقتل النفس الزكیه فاذا قتلت النفس الزكیه غضب علیهم من فى السماء ومن فى الارض; فاتى الناس، فزفوه كما تزف العروس الى زوجه لیلة عرسها و هو یملا الارض قسطا و عدلا و تخرج الاض نباتها و تمطر السماء مطرها و تنعم امتى فى ولایته نعمة لم تنعمها قط‏.

ابن ابى شیبه از مجاهد نقل كرده است كه گفت: فلانى - مردى از اصحاب پیامبر (صلى الله علیه و آله) برایم روایت كرد كه:

همانا مهدى (علیه السلام) قیام نخواهد كرد تا آن زمان كه نفس زكیه‏ كشته شود وقتى نفس زكیه‏ كشته شد هركس در آسمان و هر كس در زمین است‏بر كشندگان او خشمگین مى‏شوند پس مردم مى‏آیند و شادمانه گرداگردش مى‏چرند. چنانكه در شب عروسى شادمانه گرد عروس مى‏چرخند. و مهدى (علیه السلام) زمین را از عدل و داد پر مى‏كند و امت من در زمان ولایت و حكومت او از چنان نعمتى برخوردار مى‏شوند كه هرگز در گذشته از آن بهره‏مند نبوده‏اند.

34 - قال رسول الله (ص):

یلتفت المهدى و قد نزل عیسى بن مریم كانما یقطر من شعره الماء فیقول المهدى: تقدم، صل بالناس. فیقول عیسى: انما اقیمت الصلاة لك فیصلى خلف رجل من ولدى‏.

رسول خدا (ص) فرمودند: مهدى (علیه السلام) متوجه مى‏شود كه عیسى بن مریم نازل شده است و چنان است كه گویا از موهایش آب مى‏چكد مهدى (علیه السلام) به او مى‏فرماید: بفرما، پیش برو و با این مردم نماز بگزار. عیسى گوید: این نماز براى اقتداى به تو بپا داشته شده پس پشت‏سر مهدى (علیه السلام) كه مردى از فرزندان من است نماز مى‏خواند.

35 - قال رسول الله (ص):

یبایع الرجل بین الركن و المقام عدة اهل بدر فیاتیه عصائب اهل العراق و ابدال اهل الشام فیغزوه جیش من اهل الشام حتى انتهوا بالبیداء خسف بهم.

رسول خدا (ص) فرمودند:

عده‏اى به تعداد لشكریان بدر با آنمرد - مهدى (علیه السلام) - بین ركن و مقام كعبه بیعت مى‏كنند پس جمعى از بزرگان اهل عراق و صالحین اهل شام به یارى او مى‏آیند پس لشگرى از اهل شام با او و یارانش مى‏جنگند تا به منطقه‏اى به نام بیداء مى‏رسند زمین آنان را (لشكر شام)را در خود فرو مى‏برد.

36 - قال امیرالمؤمنین على (علیه السلام):

ذلك یخرج فى آخر الزمان و اذا قیل للرجل الله الله قیل; فیجمع الله له قوما قزع كقزع السحاب یؤلف بین قلوبهم لا یستوحشون على احد و لا یفرحون لاحد دخل فیهم على عدة اصحاب بدر لم یسبقهم الاولون و لا یدركهم الاخرون و على عدد اصحاب طالوت الذین جاوزوا النهر معه‏.

حضرت امیرالمومنین على (علیه السلام) فرمودند:

هیهات، چقدر دور است! سپس با دستش نه عدد شمرد #(3) وبعد فرمود:او در آخر الزمان ظهور خواهد كرد و در زمانى كه درباره‏اش گفته‏شود خدا را، خدا را، كه او كشته شده است #(4) پس خداوند براى او، از جاى جاى زمین گروهى را كه همچون قطعه‏هاى ابر پراكنده‏اند گرد هم مى‏آورد و بین دلهایشان الفت و پیوند ایجاد مى‏كند به گونه‏اى كه از هیچكس نمى‏هراسند و به هیچ كس شادمان نمى‏شوند به تعداد اصحاب بدر در این گروه وارد مى‏شوند كسانى كه پیشینیان بر آنان سبقت نگرفته و پسینیان توفیق درك و وصول به آنان را نمى‏یابند وآنان به تعداد اصحاب طالوت‏اند كه با او از نهر گذشتند.

37 - قال رسول الله (ص):

یخرج ناس من المشرق فیوطئون للمهدى سلطانه‏.

رسول خدا (ص) فرمودند:

مردمى از مشرق زمین قیام مى‏نمایند و براى سلطنت و حكومت‏حضرت مهدى زمینه سازى مى‏كنند.

38 - قال امیرالمؤمنین على (علیه السلام):

ویحا للطالقان فان لله بها كنوز لیست من ذهب و لا فضة و لكن بها رجال عرفوا الله حق معرفته و هم انصار المهدى فى آخر الزمان‏.

حضرت امیرالمؤمنین على (علیه السلام) فرمودند:

آه از طالقان - رحمت‏باد بر طالقان - خد را در آن شهر گنجینه‏هایى است از طلا و نقره نیستند بلكه در آن مردانى هستند كه خدا را به حقیقت معرفت‏شناخته‏اند و آنان در آخر الزمان یاوران مهدى (علیه السلام) خواهند بود.

39 - قال رسول الله (ص):

منا الذى یصلى عیسى بن مریم خلفه‏

رسول خدا (ص) فرمودند:

از نسل ماست آنكسى كه عیسى بن مریم پشت‏سر او نماز مى‏خواند.

40 - قال رسول الله (ص):

من كذب بالدجال فقد كفر و من كذب بالمهدى فقد كفر.

رسول خدا (ص) فرمودند:

كسى كه‏دجال‏ را تكذیب كند كافر شده و كسى كه مهدى (علیه السلام) را تكذیب كند كافر شده است.

پى‏نوشتها:

(1) (یعنى از نظر جثه و طول قامت مثل آنهاست)

#(2) از اینكه در این روایت چند مورد تصریح شده است كه سید حسنى - كه از نسل امام حسن (علیه السلام) است - حضرت مهدى (علیه السلام) را به عنوان پسر عمو خطاب مى‏كند، مى‏توان استفاده كرد كه قائم آل محمد (علیه السلام) از نسل امام حسین (علیه السلام) مى‏باشد، چنانكه عقیده همه علماى شیعه وبسیارى از بزرگان اهل سنت است و در كتاب‏هاى مختلف ازجمله منتخب الاثر مجموعه‏اى از روایات اهل تسنن و تشیع در این باره نقل شده‏است.

(3) درباره اینكه این نه بار باز و بسته كردن دست‏یا شمردن نه عدد با دست (عقده بیده تسعا) چه مفهومى دارد گفته شده است كه حضرت على (علیه السلام) به این وسیله خواستند اشاره‏اى داشته باشند به اینكه تعداد امامان معصوم از نسل حسین (علیه السلام) نه نفر است كه نهمین آنان مهدى (علیه السلام) است ازاین رو وقتى به نهمین شماره رسیدند فرمودند ذلك یخرج فى آخر الزمان‏.

(4) عبارت متن كتاب عبارتست از الله الله قیل‏ یعنى خدا را، خدا را، گفته شده است لكن ظاهر اینست كه عبارت صحیح به اینگونه باشد الله الله قتل‏.

یعنى خدا را خدا را او كشته شده است‏با این همه در كشف الاستار به گونه‏اى دیگر آمده است: اذا قال الرجل الله تعالى قتل‏ یعنى مردى گوید كه خدا او را كشته است.

و افزوده است كه حافظ ابو عبدالله حاكم در كتاب مستدرك خود آن را نقل كرده و گفته است كه این حدیث‏بر مبناى بخارى و مسلم صحیح شمرده مى‏شود اگر چه خود آن دو ذكرى از آن ندارند.

حضرت آیت الله العظمى صافى گلپایگانى


+ منبع مطالبmolod.mihanblog.com
برچسب ها: امام زمان در سخن معصومین ، چهل حدیث در رابطه با امام زمان ، اخادیث امام زمان ، امام زمان در كتاب وسنت ، امام زمان در روایات معصومین ،

::::


  آرشیو


  جستجو در سایت  آمار
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :

  لینک سرا
· بزرگترین پرتال اطلاعات
· لینك باكس اتوماتیك

:: کلیه حقوق ومطالب مادی و معنوی این پایگاه متعلق به این تیم اینترنتی می باشد . و كپی برداری تنها با ذكر منبع مجاز می باشد.برگرفته شده از نرم افزار منجی ::

Theme Dseigned By : molod.mihanblog.com